W przyszłym roku budowę swoich zakładów rozpocznie na terenie Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego kilka firm. W sumie deklarują wydanie na inwestycje ok. 50 mln zł oraz stworzenie minimum 192 nowych miejsc pracy.
Szło topornie, ale wydaje się, że w końcu Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny nabrał wiatru w żagle. Z pierwotnych 120 ha powierzchni wolna została połowa. Największa część tych gruntów jest w gestii Orlenu. Sam Park ma jeszcze do zaoferowania inwestorom nieco ponad 7 ha w dwóch “kawałkach”. I ok. 5 ha, którymi dysponuje gmina.
– W tym i w ubiegłym roku trwały negocjacje i ustalenia z zainteresowanymi, których skutki będą widoczne już za kilka miesięcy – na terenie PPPT rozpocznie się budowa nowych zakładów pracy – informuje prezes PPPT Zbigniew Bednarski.
Firmy, które zdecydowały się na inwestycje na terenie Parku, to:
— AMATECH-AMABUD Elektrotechnika – firma w branży usług elektrotechnicznych, która istnieje w Płocku już 20 lat, zadeklarowała początek budowy w 2017 r. zakładu produkcji opraw i systemów oświetlenia awaryjnego. Umowa z PPPT jest już podpisana, działka o pow. ok. 0,5 ha stała się własnością firmy, która planuje zatrudnić minimum 10 osób.
— Spawex to także firma lokalna, oferująca usługi montażowo-budowlane i spawalnicze. Rozpocznie budowę siedziby i zakładu produkcji konstrukcji stalowych i prefabrykatów dla przemysłu chemicznego i naftowego oraz ośrodka egzaminacyjnego spawaczy w systemie Jednostki Certyfikującej Osoby UDT-CERT. W złożonym już projekcie budowlanym jest centrum badawczo-rozwojowe w zakresie doskonalenia i wdrażania nowych technik spawalniczych. Spawex nie jest nowością na lokalnym rynku, ale również zapowiada stworzenie przynajmniej 10 dodatkowych miejsc pracy.
— CKTiS SA działa w branży budowlano-montażowej, zatrudnia już ponad 200 osób. Na terenie Parku postawi zakład produkujący elementy konstrukcji stalowych i urządzeń ciśnieniowych, ale także laboratorium badawcze. Jak informuje Bednarski, firma zadeklarowała stworzenie 30 nowych miejsc pracy po wybudowaniu zakładu.
— Centrostal Wrocław SA to inwestor zewnętrzny. W płockim Parku za kilka miesięcy na zakupionej już działce ma rozpocząć budowę regionalnego ośrodka dystrybucji stali oraz produkcji prefabrykatów zbrojeniowych. Zatrudni na początek przynajmniej 12 osób.
— Nazwy kolejnej firmy tym razem nie podamy, bo w Parku nie ujawniają tego inwestora. Wiemy, że chodzi o firmę z branży związanej z przemysłem chemicznym i tworzyw sztucznych. PPPT podpisał z nią już wstępne porozumienie, a do końca roku ma być podpisana przedwstępna umowa sprzedaży działki pod budowę zakładu, która ma się zacząć w przyszłym roku. Firma utworzy przynajmniej 10 miejsc pracy.
– Przedsiębiorcy są zobowiązani składać nam deklaracje dotyczące zatrudnienia, ale są to zawsze dane mówiące o minimalnych liczbach planowanych przez nich nowych etatów – tłumaczy Zbigniew Bednarski. – To wynika z przezorności, bo przecież nikt nie przewidzi, co się może wydarzyć w trakcie rozwijania danej inwestycji. Dlatego bardzo prawdopodobne, że pracę na terenie Parku znajdzie więcej osób.
Dowodem na słowa prezesa jest przykład Izo-Betu, przedsiębiorstwa zajmującego się termoizolacją i antykorozją przemysłową. Już ma swój zakład w PPPT, a teraz będzie się rozbudowywał. W nowym innowacyjnym zakładzie czyszczenia strumieniowo-ściernego i lakierni będą nowe przyjęcia do pracy – potrzeba będzie dodatkowych 25 osób.
Z kolei Neo-Tec, który produkuje specjalistyczne części do maszyn dla przemysłu chemicznego, rafineryjnego i energetycznego, zbuduje przy swoim zakładzie halę produkcyjną z supernowoczesnymi urządzeniami. Po zakończeniu inwestycji firma zatrudni 15 nowych pracowników.
– A trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że przy realizacji tych wszystkich budów zatrudniane są płockie przedsiębiorstwa, od budowlanych, poprzez zajmujące się montażem instalacji, aż po wystrój wnętrz – podkreśla Bednarski. – Mając tyle zamówień, one również będą zwiększać zatrudnienie. A co równie ważne – na terenie Parku powstaje wiele nowych innowacyjnych firm lokalnych, tworzy się grupa płockich przedsiębiorców, którzy nie wyjeżdżają, a rozwijają swoje biznesy w rodzinnym mieście i tutaj będą dawać zatrudnienie.
Dlatego właśnie PPPT przygotowuje projekt “Akademia menedżera”. Będzie to cykl szkoleń dla firm, prowadzonych przez specjalistów. Zakłady mogą zgłaszać, jakie tematyczne szkolenia chciałyby zamówić. Można też skorzystać z oferty Parku. Kolejne edycje “Akademii” będą publicznie ogłaszane.
wyborcza.pl ,